top of page

Agnieszka Kopczyńska-Kardaś

Biogram malarki abstrakcyjnej

Kopczynska Kardas Agnieszka na tle obraz

"Agnieszka Kopczyńska-Kardaś jest malarką abstrakcyjnych pejzaży.
Jej barwne, często geometryczne, a innym razem tworzone dynamicznym pociągnięciem pędzla realizacje stanowią syntetyczny zapis własnej fascynacji naturą oraz zachodzącymi w niej zmianami."

Absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, gdzie studiowała pod kierunkiem prof. Jerzego Ostrogórskiego oraz prof. Kiejstuta Bereźnickiego. Dyplom uzyskała w 1993 roku.

Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych zarówno w kraju, jak i zagranicą, między innymi w Anglii i Niemczech. Jej prace znajdują się obecnie w kolekcjach prywatnych oraz instytucjach państwowych, na przykład w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

W swojej artystycznej działalności inspiruje się głównie naturą, tworząc zarówno tradycyjne prace malarskie, jak i assamblaże wzbogacane elementami z drewna, metalu bądź papieru.

Otrzymała Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury na rok 2020.

 

Od 2021 roku współpracuje z Itsliquid Group (Venice International Art Fair) oraz Rossocinabro (Contemporary Art in Rome).

Credo artystyczne

co mnie inspiruje

Agnieszka Kopczynska - alieny

Moją główną inspiracją jest natura, zarówno ta zupełnie dzika i nieujarzmiona, jak i taka, w której dostrzec można elementy ludzkiej ingerencji.
 

W swoich abstrakcyjnych pejzażach, w których własne refleksje, wrażenia i tęsknoty koduję przy pomocy barwy, faktury i syntetycznego znaku, próbuję odnaleźć granicę pomiędzy tym, co w niej prawdziwie pierwotne i tym, co sztuczne. Dlatego też niezwykle ważny jest dla mnie sam proces obserwacji natury.

Do swoich ulubionych miejsc wracam więc o różnych porach dnia i roku, by rejestrować zachodzące w nich zmiany. Jest to też mój sposób na zatrzymanie ulotności chwili.

(po lewej) Agnieszka Kopczyńska-Kardaś, Cykl „Alieny”,
100 x 80 cm, olej na płótnie, 2018
bottom of page