top of page

Kreatywność

Idea to dla artysty elementarna rzecz. Jak powstaje? Skąd się bierze? To proces bardzo długi i żmudny. Zaczyna się od izolacji, spojrzenia z boku, zapisu.

Żadna idea nie jest zupełnie nowa – na jej kreacje ma wpływ wszystko, co sami zobaczyliśmy i przeżyliśmy , a także to, co inni artyści stworzyli przed nami. Jedynie sposób odbioru i zapisu jest nowy. Każdy odbiera impulsy świata inaczej i przetwarza je potem na swój użytek. Ważnych jest tu kilka rzeczy: na pewno prawda, która daje największa siłę przekazu oraz praca, która pozwala połączyć wszystkie impulsy i wrażenia, tak, aby odbiór był zadowalający i umożliwił klarowną recepcję idei.


Pracuję nad obrazami z kolorem, moimi najważniejszymi barwami: ultramaryną, kobaltem. Muszą one tworzyć siłę i cały przekaz obrazu. Dlaczego nie mają być po prostu tematem, zapisem koloru? Idee to niespodziewane impulsy, długa praca skojarzeń, powiązań, myśli. Skąd się biorą? Jak je zapisać?

Siła obrazu tkwi w prawdziwym procesie kreatywności. Jaki jest jego odbiór? Zobaczyć proces, a nie skończony obraz. Oglądać, a nie zobaczyć. Obserwować , zrozumieć i przeżyć? To najtrudniejszy odbiór sztuki.

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page